Programy do kopii zapasowych

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu » Kopie zapasowe » Programy do kopii zapasowych

Pokaż spis treści

Aplikacje do tworzenia backupów możemy podzielić na dwie kategorie:

  1. te, które zapisują dane na internetowym dysku oraz
  2. te, które zapisują dane na komputerze lub nośniku zewnętrznym.

Ad.1 Programy działające na zasadzie zapisu danych na internetowym dysku synchronizują wskazany folder na Twoim komputerze, a następnie automatycznie i w czasie rzeczywistym (lub bardzo często) tworzą kopię zapasową każdego pliku znajdującego się w danym folderze.

Zaletą jest uniezależnienie od fizycznych nośników w Twoim domu (nawet gdyby Twój komputer się spalił to możesz odzyskać wszystkie dane), automatyzacja (nie musisz o niczym pamiętać) oraz zapis w czasie rzeczywistym.

Wadą jest brak wcześniejszych wersji, która wynika z zapisu w czasie rzeczywistym. Jeśli omyłkowo usuniemy plik, to również w kopii zapasowej plik zniknie. Oczywiście możemy plik jeszcze odzyskać z kosza.

Oto lista przykładowych programów tego typu:

  • Box.net – wersja bezpłatna do 5GB
  • UbuntuOne – wersja bezpłatna do 5GB
  • DropBox – wersja bezpłatna do 2GB
  • SpiderOak – wersja bezpłatna do 2GB
  • Wuala – wersja bezpłatna do 1GB
  • Auto-Backup – polska aplikacja, wersja bezpłatna do 1GB
  • SparkleShare – opensourcowa aplikacja, którą instalujesz na własnym serwerze. Połączenia na dzień dobry jest szyfrowane przez SSH. Niestety póki co nie działa na Windows

Ad. 2 Programy, które zapisują dane na komputerze lub nośniku zewnętrznym tworzą kopię zapasową w wybranej przez Ciebie ścieżce dla wskazanych folderów i plików.

Kopie zapasowe są tworzone automatycznie i mogą być przygotowywane również bardzo często, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że zapisują także kopie historyczne z danego okresu (jest on ograniczony z powodu redundancji danych). Dzięki temu, jeśli dziś zauważysz, że dany plik został wczoraj usunięty, a nie ma go w koszu, to możesz go odtworzyć z kopii historycznej.

Największy sens tworzenia takiej kopii zapasowej występuje wtedy, kiedy masz dysk zewnętrzny, wówczas w razie awarii komputera dane postaną na tym nośniku.
Tworzenie kopii zapasowej na tym samym komputerze ma sens jedynie, jeśli zależy nam na kopiach historycznych, w przeciwnym wypadku wyłącznie stracimy miejsce na dysku kilkakrotnie zapisując te same dane.

Oto lista przykładowych programów tego typu:
Back2zip Legacy – chodzi o starszą wersję programu (obecna wersja 2.0 tworzy backup w chmurze i opiera się na płatnym Amazon S3). Jest darmowa, a dane są zapisywane w archiwum .zip w celu ograniczenia miejsca.
BackUp Maker – tworzy kopię zapasową do wskazanej ścieżki lub nawet na zewnętrzny serwer po FTP. Kopia jest zipowana. Narzędzie jest darmowe.
AceBackup – kolejny darmowy program o podobnych funkcjach.

Dłuższą listę programów do tworzenia kopii zapasowych znajdziecie na:

http://www.blitz-art.com/blog/category/kopie-zapasowe-backup-danych/

Oczywiście zawsze możesz tworzyć także kopie zapasowe ręcznie np. do pamięci flash, do płyty CD/DVD lub na dysk zewnętrzny.

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
16 stron, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane i hasła!