Przykładowe systemy tworzenia kopii zapasowych

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu » Kopie zapasowe » Przykładowe systemy tworzenia kopii zapasowych

Pokaż spis treści

Przykład #1: Dziennikarz online od newsów

Opis sytuacji: Dużo podróżuje. Teksty mają krótką datę ważności.

Rozwiązanie: Dzięki temu, że teksty publikowane są na stronie portalu, dziennikarz nie musi ich archiwizować na własną rękę, bo zawsze można do nich wrócić online. Krótki data ważności newsów zmniejsza potrzebę tworzenia backupu danych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc korzystanie z Google Docs (dokumenty Google dostępne wraz z Gmail), które są z mniejszym prawdopodobieństwem ulegną awarii niż komputer dziennikarz, a dodatkowo umożliwiają mu pracę na różnych komputerach, dzięki cloud computing (stacjonarny w domu, netbook w pociągu, laptop na konferencjach). Raz na tydzień może dodatkowo zrzucić dane z Google Docs na dysk twardy ręcznie za pomocą darmowego GDocBackup lub regularnie i automatycznie, dzięki np. Google Apps Backup Utility za 30 dolarów rocznie.

Koszt: od 0 do 90 zł rocznie.

Przykład #2: Pisarz

Opis sytuacji: Sławny pisarz. Dużo plików tekstowych. Obawia się korzystania z zewnętrznych aplikacji, by nikt nie przeczytał tego, co do tej pory napisał.

Rozwiązanie: W tym wypadku odpadają zewnętrzne systemy do backupu na zasadzie internetowego dysku. Czy ktoś z nich wykradnie zarys książki? Wątpie, ale po co się dodatkowo stresować. Jednak brak automatycznego backupu online jest zbyt ryzykowne, tym bardziej, że proces pisania książki może trwać latami. Proponuję skorzystać z AceBackup i oprócz zapisywania wszystkiego na dysku zewnętrznym (starczy nam w pełni 320 GB za 120 zł) wysyłać dane na zewnętrzny serwer dedykowany (od 79 zł miesięcznie).

Koszt: 120 zł jednorazowo + 79 zł miesięcznie.

Przykład #3: Architekt / Projektant CAD

Opis sytuacji: Dużo plików, które dużo ważą.

Rozwiązanie: Back2zip Legacy tworzący backup 2x dziennie do dysku zewnętrznego o pojemności 2TB (można kupić już za 270 zł). Dodatkowo (na chociażby najważniejsze projekty) pojemność 250GB w Wuala za 350 dolarów rocznie będzie przydatna (każde kolejne 100GB za kolejne 150 dolarów). Na pewno nie uda się nam

Koszt: 270 zł jednorazowo + 1050 zł rocznie.

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
16 stron, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane i hasła!