Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą danych?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu » Dane osobowe i hasła » Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą danych?

Pokaż spis treści

Unikalne i skomplikowane hasła. W każdym serwisie powinieneś posiadać osobne, unikalne, trudne (czyli małe i duże litery, znaki i liczby) hasło. W praktyce ciężko jest spamiętać wszystkie takie hasła. Masz kilka możliwości:

  • Korzystaj z managera haseł. Jest to specjalny program, który gromadzi wszystkie Twoje hasła w zakodowanej formie. Pytanie brzmi tylko jak bardzo możesz ufać takiemu programowi.
  • System tworzenia haseł. Możesz posiadać hasło główne i dodawać do niego ciąg znaków wg Twojego własnego algorytmu. Dzięki temu wszystkie hasła są unikalne, a Ty nie musisz ich pamiętać. Np. Twoje hasło główne to “zeN0n” następnie dodajesz rok rejestracji, a następnie odwróconą nazwę programu lub serwisu, z którego korzystasz. Jeśli w 2010 rejestrowałeś się w nk.pl, wówczas otrzymujesz hasło “zeN0n2010kn”, a Twoje hasło do mBank wygląda analogicznie “zeN0n2009knabm”. Pomocna może okazać się Fabryka Haseł.
  • Przypomnienie hasła. Możesz ograniczyć pamiętanie haseł do kilku najważniejszych, a w przypadku reszty serwisów za każdym razem przypominać sobie hasło, a następnie je zmieniać na jakieś karkołomne.
  • Priorytety. Koncentruj się na unikalnych hasłach jedynie w usługach i na witrynach, które są ważne tj. posiadają o Tobie więcej informacji niż tylko e-mail i/lub przechwycenie Twoich kont w tych serwisach mogłoby być dla Ciebie szkodliwe. W reszcie serwisów stosuj jedno hasło i podaj Twój śmieciowy mail.

Zmieniaj hasła. Kiedy byłeś zmuszony korzystać z Internetu, co do którego nie masz szczególnego zaufania (uczelnia, daleki znajomy, kafejka internetowa) zmieniaj hasło.
Śmieciowy mail. Jest to specjalny adres e-mail do podawania w razie rejestracji na witrynach, które tego wymagają, a niekoniecznie im ufasz. Pamiętaj jednak, by do śmieciowego maila mieć unikalne hasło, które pamiętasz.
Nie podawaj danych, jeśli nie masz pewności co się z nimi stanie. Nie kupuj w sklepach bez SSL.
Korzystaj z Internetu tylko pochodzącego z zaufanego źródła. W przeciwnym wypadku ogranicz swoją aktywność do przeglądania treści stron.
Uważaj, co i gdzie zamieszczasz. Dane osobowe to nie tylko tekst, lecz również zdjęcia.

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
16 stron, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane i hasła!