Zasada Pareto 80/20

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak poprawić efektywność pracując w domu? » Zasada Pareto 80/20

Pokaż spis treści

W XIX wieku włoski ekonomista i socjolog Vilfredo Pareto zbadał rozkład bogactwa w społeczeństwie i okazało się, że 20% najbogatszych posiadała 80% majątku badanej populacji. Pareto odkrył, że zależność ta znajduje swoje zastosowanie także w innych dziedzinach życia i tak powstała zasada Pareto, zwana także zasadą 80/20.

Jak stosować zasadę Pareto w codziennym życiu?

Wyobraź sobie, że 20% wysiłku włożonego w dany projekt przynosi 80% efektu. Istnieją jednak nawet skrajne przypadki, kiedy 1% nakładu przekuwa się w 99% rezultatu. Widzisz, jak łatwo wpaść w pułapkę perfekcjonizmu? Chcesz zawsze dawać 100%, ale czy nie lepiej zamiast jednej rzeczy na 100% zrobić w tym samym czasie 5 rzeczy na 80%? Oczywiście w niektórych wypadkach należy walczyć o te 100% i nie zważać na poświęcony czas np. w przypadku rehabilitacji. Zanalizujemy taką sytuację: studiujesz zaocznie i równocześnie pracujesz. Twoim nadrzędnym celem studiów jest zdobycie tytułu magistra. Masz do napisania pięć prac zaliczeniowych, które możesz pisać tylko wieczorami i weekendy. Załóżmy, że by otrzymać 5 (nasze 100%) z jednej pracy musisz poświęcić na to cały czas wolny w tygodniu. Czy wolisz spędzić 5 tygodni na pisaniu i wyśrubować sobie średnią, czy jednak napisać wszystkie prace w jeden tydzień, zgarnąć same czwórki, ale cieszyć się spokojem przez miesiąc? Może jesteś ambitny i chcesz dostawać same piątki, ale co jeśli deadline przypada dokładnie za tydzień?

Nie wierzysz, że zasada Pareto się sprawdza? A czy wiesz, że:

  • 80% zysków pochodzi od 20% klientów?
  • 80% zażaleń pochodzi od 20% klientów (to nie te same 20%, co w przypadku wyżej)?
  • 80% przychodów wytwarzasz podczas 20% czasu pracy?
  • 80% sprzedaży generuje 20% produktów?

Znając zasadę Pareto będzie Ci lepiej wyznaczać zadania do wykonania. Koncentruj się na zadaniach, które przynoszą największy wynik. Dzięki temu zrobisz znacznie więcej i poprawisz swoją efektywność.

Apeluję o zdrowy rozsądek!

To może wydawać się zaprzeczeniem, tego co pisałem powyżej, ale musisz wiedzieć, że zasada Pareto to NIE OZNACZA, że zawsze i wszędzie zachodzi zależność 80/20. Faktycznie w wielu przypadka dokładnie 20% zasobów generuje 80% efektu, ale rozkład może przebiegać również inaczej np. 40% wysiłku przynosi 70% efektu. Są też przypadki idealnej dystrybucji, kiedy X% nakładu odpowiada za X% .

Musisz być świadomy, że nie byle jakie, lecz konkretne 20% przekuwa się w 80% wyniku. Czyli nie chodzi o to, byś poświęcał mniej czasu równomiernie na każdą czynność, lecz byś część z nich sobie odpuścił, a skoncentrował się na tych naprawdę istotnych.

Masz wieczne problemy z jednym klientem? Ciągle wymaga poprawek, płaci mało i jeszcze z tym spóźnia? Może warto z niego zrezygnować i więcej czasu poświęcić na pozyskanie nowego, wartościowego klienta?

Przełożony nie przykłada uwagi do pewnego projektu, nad którym siedzisz po godzinach? Może Ty też przestań się nią przejmować i rób te rzeczy, które przybliżą Cię do awansu i podwyżki?

Jeśli zasada Pareto przykuła Twoją uwagę, wiele podobnych i ciekawych sposobów na wzrost efektywności znajdziesz w książce Tima Ferrissa „4godzinny tydzień pracy”. Zachęcam do zakupu!

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
27 stron, które poprawią Twoją efektywność!