Siemens Nixdorf – przeprowadzka okazją do telepracy

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Case studies » Siemens Nixdorf – przeprowadzka okazją do telepracy

Firma: Siemens Nixdorf Informationssysteme (obecnie Wincor Nixdorf)

siemensnixdorfNiemiecka firma powstała w 1990 w wyniku połączenia firmy Nixdorf Computer AG oraz jednej z dywizji Siemens’a . Była jedną z największych firm IT w Europie, aż do podziału pod koniec lat 90-tych XX wieku na firmy: Fujitsu Siemens Computers oraz Wincor Nixdorf. Case study dotyczy szwedzkiego oddziału firmy.

Początek programu: XII 1994

Dlaczego telepraca?: Siemens Nixdorf Informationssysteme Sweden (SNI Sweden) miało po raz kolejny zmienić siedzibę, tym razem w północne rejonu Sztokholmu. Kierownictwo było świadome, że w wyniku poprzedniej przeprowadzki odeszło 25% wykwalifikowanej załogi. By zmniejszyć wskaźnik odejść firma zdecydowała się na wdrożenie telepracy.

Wdrożenie: Z powodu przeprowadzki pracownicy zostali najpierw poproszeni o uporządkowanie swojej dokumentacji, by mieściła się w maksymalnie dwóch niewielkich pojemnikach, a także o wyrzucenie reszty jako makulatury. Nowe biuro okazało się zupełnie innym środowiskiem pracy. Przestrzeń została podzielona na apartamenty, a dokumenty znalazły swoje miejsce w ruchomych wózkach z segregatorami. Równocześnie wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w komputer, modem, telefon komórkowy i dodatkową stacjonarną linię telefoniczną w domu. Całość została włączona w integralny system komunikacyjny, który automatycznie lokalizował pracowników. Gdy pracownik docierał do biura wybierał stanowisko komputerowe, a swoje dokumenty dowoził na ruchomym wózku. Trzy lata później 80% załogi telepracowała w wymiarze od 1 do 4 dni w tygodniu. W 1997 utworzono specjalne Centrum Kompetencji Telepracy, które miało nadzorować rozwój pracy zdalnej w firmie.

Efekty: Koszty SNI Sweden spadły o 25 tys. USD na pracownika, a szwedzki oddział został wyróżniony przez Króla Szwecji, Karola Gustawa XVI w 1997 główną nagrodą w konkursie na najbardziej innowacyjne projekty wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne.

Komentarz: Wprowadzenie telepracy w SNI Sweden zostało podyktowane faktyczną potrzebą, jaką była chęć zatrzymania pracowników, którzy mogą odejść w wyniku przeprowadzki, co też miało miejsce wcześniej. Firma i tak szykowała się do zmiany (przeprowadzka), a poprzednie negatywne doświadczenia skłoniły ją do szukania rozwiązań. Była to więc komfortowa sytuacja do rozpoczęcia stosowania pracy zdalnej, ponieważ możliwość pracy z domu miało łagodzić skutki zmiany siedziby. Znaczniej trudniej zdecydować się na wdrożenie telepracy bez dodatkowych czynników zewnętrznych. Widać zatem w tym przypadku pewną sugestię, że warto zastanowić się nad pracę zdalną przy okazji innych zmian, które dotkną przedsiębiorstwo. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w przypadku Siemens Nixdorf Informationssysteme implementacja telepracy była znacznie łatwiejsza, ponieważ była to specjalistyczna firma IT, dla której technologia nie stanowiła żadnej bariery, a co najwyżej wyzwanie (w końcu wypracowane rozwiązanie można było później sprzedać). W firmach, które nie zajmują się technologią, praca zdalna może wydawać się trudniejsza do wprowadzenia.

Źródła:
Poradnik „Prowadzenie działalności biznesowej z wykorzystaniem telepracy”
http://en.wikipedia.org/wiki/Siemens_Nixdorf_Informationssysteme
http://www.telecompaper.com/news/siemens-nixdorf-sets-up-telework-competence-centre


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*