Badania z zakresu medycyny pracy

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Badania z zakresu medycyny pracy

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, jak bardzo notowania firmy są uzależnione od dobrego stanu zdrowia pracowników. Wiadomo, chory pracownik to niższa efektywność pracy, a co za tym idzie – mniejsze zyski.

Dokładnie wykazał to raport przygotowany niedawno przez specjalistów na zlecenie wiodącego prywatnego dostawcy usług medycznych – firmy Medicover (http://www.forbes.pl/medicover-sprawdzil-ile-kosztuje-choroba-co-na-to-lux-med-i-enel-med-,artykuly,189103,1,1.html). O tym, jak ważne jest zdrowie człowieka w wieku produkcyjnym, powinien wiedzieć także on sam, nie tylko pracodawca. Jednym z podstawowych elementów profilaktyki i oceny stanu zdrowia są badania z zakresu medycyny pracy.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje świadczenia usług z zakresu medycyny pracy. Są to:

  • badania wstępne, przeprowadzane przed zatrudnieniem na stanowisku lub po jego zmianie
  • badania okresowe, wykonywane w celu oceny stanu zdrowia pracownika w przypadku wygasania ważności dotychczasowego zaświadczenia
  • badania kontrolne, obowiązkowe u każdego pracownika, który pozostawał na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni

Każdy pacjent przed wizytą u lekarza powinien pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości ze zdjęciem, a także skierowania wystawionego przez pracodawcę. Jeżeli korzysta z usług prywatnej firmy, zazwyczaj wszystkie wizyty i badania odbywają się w czasie jednego pobytu w placówce medycznej. Podstawowo wykonuje się:

  • kontrolę ciśnienia tętniczego
  • pomiar wagi
  • badanie osłuchowe
  • badania laboratoryjne (morfologia, analiza moczu)

Po zatwierdzeniu wyników badań lekarz medycyny pracy wydaje stosowne zaświadczenie. Zakres diagnostyki jest jednak uzależniony od charakteru wykonywanej pracy, czyli mówiąc krótko: od zawodu. Decydują także dodatkowe czynniki środowiskowe. Przykładowo, elektryk/elektromonter pracujący na wysokości powyżej 3 m musi mieć zbadany poziom glukozy, a ponadto jest zobowiązany zasięgnąć opinii trzech specjalistów: neurologa, okulisty i laryngologa. Pracownik umysłowy spędzający powyżej 4 godzin dziennie przed ekranem monitora musi udać się na wizytę do okulisty. Z kolei taksówkarz powinien przejść test psychotechniczny, badanie audiometryczne, sprawdzić poziom glukozy, a także skonsultować się z laryngologiem, neurologiem i okulistą.

To oczywiście tylko wybrane przykłady. Zakres badań podstawowych może być odpowiednio poszerzany w zależności od rodzaju umowy na świadczenie usług medycznych, jaką zawiera pracodawca z uprawnioną placówką.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*