Alergia to poważny problem medyczny, z którym boryka się coraz więcej z nas. Często utrudnia one wykonywanie codziennych obowiązków. Co ma zrobić osoba, która padła ofiarą alergii, a jednocześnie nadal chce być aktywna zawodowo? Na pewno nie musi decydować się tylko na pracę w domu!
Jak funkcjonuje alergik?
Osoba z alergią w okresie zwiększonego nasilenia objawów może mieć bardzo duże trudności z koncentracją uwagi, co bezpośrednio przekłada się na jej wydajność w pracy. W konsekwencji może to prowadzić nawet do tego, że wykonanie jakiejkolwiek czynności jest niemalże niemożliwe. Często jedynym rozwiązaniem jest zwolnienie lekarskie i przeczekanie w domu czasu, w którym nasycenie powietrza alergen jest największe. Typowy dla współpracowników i przełożonych jest często brak zrozumienia alergika. Pojawiają się komentarze sugerujące symulowanie objawów.
Rozwiązania ze strony pracodawcy
Pracodawca, któremu zależy na pracowniku, powinie zadbać o to, aby w miejscu pracy znajdowało się możliwie jak najmniej alergenów. Wystarczy regularnie prać wykładzinę, zasłonki i czyścić klimatyzację, aby osoba z alergią funkcjonowania lepiej. Kupując farby do pomalowania ścian czy środki do czyszczenia podłóg lub mebli, należy postawić na te, w których składzie znalazło się stosunkowo niewiele składników. Dłuższa lista oznacza bowiem większe ryzyko wywołania reakcje alergicznej. Jeżeli pracownik do wykonywania swoich obowiązków potrzebuje rękawiczek ochronnych, należy zapewnić mu te wykonane z winylu lub nitrylu. Rękawiczki zrobione z lateksu to potencjalne źródło bardzo bolesnej reakcji alergicznej, która przejawiać może się wysypką, a nawet pęcherzami na skórze rąk.
Co może pracownik?
Osoba, która cierpi na alergię (więcej informacji – Marimer.pl), powinna przede wszystkim zaopatrzyć się w leki, których podstawowym zadaniem jest hamowanie reakcji uczuleniowej. Ich stosowanie sprawi, że takie dolegliwości, jak katar sienny, łzawienie z oczu czy kaszel zdecydowanie osłabną. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że całkowicie nie ustąpią. Nawet najlepsze leki antyhistaminowe nie sprawią, że przestaniemy reagować na określone alergeny.
Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że jeżeli za alergię odpowiadają u nas pyłki roślin, otwieranie okna w czasie ich pylenia jest absolutnie zakazane. Tylko nasili to objawy i sprawi, że praca będzie jeszcze trudniejsza. Co jednak zrobić, kiedy w biurze panuje naprawdę wysoka temperatura? Warto zainwestować w wiatrak, który będzie mieszał powietrze, a tym samym da odczucie przyjemnego chłodu.
Ostatecznym rozwiązaniem jest odczulanie. Proces ten wymaga często kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu miesięcy, ale daje naprawdę bardzo dobre efekty.
Komentarze (1)
Ja ma przede wszystkim na pyłki, więc pracując w biurze daję jakoś rade w lato.