Gdy praca nie cieszy…

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Gdy praca nie cieszy…

Badania pokazują, że w Polsce tylko 20% pracowników deklaruje zadowolenie ze swojej pracy. Osoby te zaznaczają jednocześnie, że praca stanowi ich hobby. Właśnie tacy pracownicy są najbardziej efektywni i najwięcej wnoszą do firm, w których pracują.






Wyniki badań przeprowadzonych w polskich warunkach jak widać nie prezentują się zbyt optymistycznie. Polacy pod względem zadowolenia z pracy wypadają naprawdę słabo na tle mieszkańców sąsiednich krajów. Tamtejsi pracownicy chwalą sobie przede wszystkim atmosferę w pracy a także zarobki. Zupełnie odwrotnie jest z pracownikami w Polsce.

Dla większości Polaków praca stanowi zło konieczne. Chodzą oni do pracy tylko, dlatego, że muszą za coś utrzymać rodzinę. To, na co narzekamy najczęściej to niskie zarobki, stres w pracy, niesprawiedliwe traktowanie i brak szacunku ze strony szefa. Polscy pracownicy narzekają także na konieczność zostawania po godzinach czy pracę także w soboty. Dużym problemem rodzimych biznesów jest nieprawidłowe zarządzanie zasobami ludzkimi. Bardzo wielu pracodawców postępuje nieuczciwie i nieetycznie w stosunku do swoich podwładnych. Wymagają oni bardzo dużo a niewiele oferują w zamian. Nic, więc dziwnego, że dla wielu osób praca jest źródłem frustracji. Właściciele małych firma bardzo często są na bakier z przepisami prawa. Pracownicy oficjalnie otrzymują pensje niższe niż faktycznie są im wypłacane. Pracodawca w ten sposób chce oszczędzać na kosztach, jednak jest to rozwiązanie krzywdzące pracowników, którzy za kilka lat dostaną bardzo niskie emerytury.

W wielu firmach pomimo obowiązującego prawa nie ma możliwości chodzenia na urlopy czy zwolnienia lekarskie. Pracownicy boją się o utratę pracy i pracują nawet w czasie infekcji. Wielu Polaków, zwłaszcza tych świeżo po studiach szybko popada w zniechęcenie. Bardzo angażują się oni w swoje obowiązki, proponują nowe rozwiązania i usprawnienia, co często zamiast z pochwałą spotyka się z niechęcią współpracowników i przełożonych. Praca kojarzy się negatywnie także wszystkim tym, którzy mają wyjątkowe niskie zarobki oraz wykonują praktycznie same rutynowe czynności.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:
www.grupatop.plpsycholog Warszawa
www.tredo-psychoterapia.plpsychoterapeuta Warszawa


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*