Motywacja telepracowników poprzez zabawę

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Motywacja telepracowników poprzez zabawę

Wprowadzanie elementów zabawy do pracy jest tematem tak obszernym, że powstała niejedna książka opisująca jedynie to zagadnienie. Tak jak łatwo wymyśleć zabawy i gry dla osób, które się ze sobą spotykają w realu, to wyzwanie pojawia się, kiedy miejsce spotkań ogranicza się do przestrzeni wirtualnej. W tym artykule zostanie pokazane jak zapewnić integrację i rozrywkę dla zespołu telepracowników.

MySQL i eventy na skalę światową

MySQL to firma, która tworzy rozwiązania bazodanowe oparte na wolnym oprogramowaniu i została kupiona przez korporację Oracle w 2009. Jeszcze przed sprzedażą do Oracle, MySQL była niezwykłą firmą, ponieważ zatrudniała kilkaset osób z sześciokontynentów, które w pełni pracowały zdalnie. Jak zapewnić integrację w tak dużym i różnorodnym zespole, które na dodatek będzie fajną zabawą? Otóż MySQL zaczął organizować wewnątrz firmy dwa wirtualne wydarzenia: International Sports Day oraz International Culture Day, które działały na analogicznej zasadzie. Tego dnia należało odpowiednio wykonać jakąś czynność związaną ze sportem lub kulturą, uwiecznić to na zdjęciu, a następnie przesłać fotę do firmowego intranetu. Pracownicy przyjęli tą inicjatywę z dużym entuzjazmem,  gdyż nie tylko byli zaangażowani wspólnie w tą „globalną zabawę integracyjną”, lecz również mieli okazję obejrzeć zdjęcia swoich współpracowników w bardziej nieformalnych warunkach.

Gry on-line

Pracownikom typowym łatwiej się zorganizować na wspólny wyjazd integracyjny lub regularne spotkania sportowe, by razem w coś pograć, niż telepracownikom. Naturalnie problemu nie ma w przypadku osób, które pracują zdalnie, tylko część tygodnia, ale w przypadku telepracy permanentnej spotkanie w realu może być logistycznie niemożliwe albo bardzo utrudnione. Firma może zatrudniać pracowników, którzy daleko od siebie mieszkają  (jak w przypadku MySQL) i/lub są niepełnosprawni. Dlatego substytutem firmowego grania w piłkę nożną są gry on-line. Mogą to być gry zespołowe w czasie rzeczywistym typu RTS, FPS, czy RPG. Jednak istnieje ryzyko, że w ich w przypadku część osób nie będzie zainteresowana uczestnictwem w grze, ponieważ sama gra będzie dla nich zbyt skomplikowana lub kompletnie nie będzie w ich klimacie. Oczywiście dodatkowo najbardziej znane tytuły gier multiplayer nie są za darmo. Należy wybrać taką grę, w którą:

  1. Nie trzeba grać na bieżąco,
  2. Można pograć RAZEM.

W polskich warunkach w szczególności można polecić Kurnik.pl, gdzie można pograć przez Internet w gry planszowe i karciane, które są proste i znane wszystkim.

Benefity płynące z wspólnego grania on-line zdaje się zauważyła firma Keas, która stworzyła biznes oparty na grze specjalnie przeznaczoną dla pracowników firm. Gra dostępna jest przeglądarkę i polega na dobieraniu się w drużyny ze współpracownikami, a następnie konkurowaniu z innymi drużynami poprzez zdobywanie punktów. Keas ma drugie dno. Punkty w grze zdobywa się poprzez wykonywanie pożądanych czynności w świecie rzeczywistym, a konkretnie poprzez prowadzenie zdrowego trybu życiu (zdrowe odżywianie i wykonywane aktywności fizycznych).

Gry ze współpracownikami mogą nie tylko być świetną zabawą i podnosić morale zespołu, ale mogą też nakłaniać do właściwych postaw i zachowań.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*