Płatności na miarę XXI wieku

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Płatności na miarę XXI wieku

Żyjemy w dobie Internetu. Wirtualne życie zastępuje coraz częściej i coraz więcej dziedzin życia realnego. Nikogo już nie dziwi, że ludzie spotykają się na portalu społecznościowym, tak poznają swoich mężów, robią zakupy, siedząc wygodnie przed komputerem. Internet eliminuje coraz szersze dziedziny życia, teraz przyszedł czas na to, by tradycyjne portfele przeszły do lamusa.

Nadeszła nowa era, weź tablet zamiast portfela

Zaczęła się era płatności mobilnych, czyli takich, które realizowane są za pośrednictwem smartfonu czy tabletu połączonego z siecią internetową lub siecią GSM.

Pierwsze kroki płatności mobilnych miały miejsce już dawno temu, kiedy to zaczęliśmy oddawać swoje głosy na gwiazdy występujące w telewizji albo pomagać ofiarom kataklizmów na świecie za pomocą naszych telefonów. Wysłanie wiadomości sms z określonym kodem, który kosztuje określona sumę pieniędzy, jest niczym innym, jak płatnością mobilną zdalną.

Świat poszedł naprzód od czasów smsów wysyłanych z telefonów komórkowych z czarno-białym wyświetlaczem. Dziś pojawiła się nowa forma płatności mobilnych – płatności zbliżeniowe.

Do dokonania takiej płatności nie wystarczy już zwykły telefon komórkowy, teraz niezbędne jest posiadanie smartfona albo tabletu, który ma połączenie z Internetem (więcej informacji znajdziesz na: Raiffeisen Polbank – mobilny bank). Płatność odbywa się szybko i jest banalnie prosta: wystarczy przyłożyć telefon do odpowiedniego portu przy kasie. Operacja ta opiera się na połączeniu radiowym między portem w kasie a smartfonem. Transakcja taka może być przeprowadzona niemal błyskawicznie, przez zbliżenie urządzenia na odległość kilku centymetrów. Przyjęto, że dla szybkości transakcji i wygody za produkty i usługi, których cena nie przekracza 50 zł, można płacić, przykładając telefon do portu i nie wpisując kodu PIN.

Bezpieczeństwo transakcji mobilnych

O ile mobilna transakcja zdalna, czyli taka przeprowadza przez wysłanie wiadomości sms z odpowiednim kodem pod konkretny numer, zdaje się być w miarę bezpieczna, o tyle zdalne płatności mobilne stwarzają pewne ryzyko związane z dostaniem się urządzenia w niepowołane ręce i płacenia większych kwot w naszym imieniu.

Trzeba trzymać się kilku zasad, by nie paść ofiarą kradzieży. Przede wszystkim pilnuj swojego urządzenia mobilnego, jeśli masz w nim opcje płacenia zbliżeniowo. Po drugie, zawsze zanim zbliżysz smartfon do portu kasy, upewnij się, że kwota, jaką zaraz zostanie obciążone twoje konto, zgadza się z tą, jaką masz zamiar wydać. Nikomu nie udostępniaj swojego kodu PIN do płatności mobilnych, bo wtedy ewentualny złodziej będzie miał możliwość wypłacenia większej kwoty niż 50 zł. Zawsze też pamiętaj, by zasłonić klawiaturę portu, gdy wpisujesz kod PIN.

W walce o bezpieczeństwo naszych transakcji mobilnych nie jesteśmy sami. Również operatorom, dzięki którym takie płatności są możliwe, zależy na tym, by były to transakcje bezpieczne i powszechne. Visa Europ opracowała zasady, dzięki którym do minimum spada zagrożenie wyczyszczenia konta związane z mobilnymi płatnościami zbliżeniowymi.

Zalecają przede wszystkim, by mieć możliwość wyłączenia transakcji mobilnych w razie potrzeby. Jeśli nie planujesz za nic płacić zbliżeniowo, po prostu wyłącz tę opcję. By uruchomić ja ponownie, wprowadź specjalny kod. Jeśli będziesz mieć nagle potrzebę zapłacić, włączenie te opcji zajmie tylko chwilę, a twój wirtualny portfel będzie bezpieczny.

Ponadto zaleca się zabezpieczanie swojego oprogramowania w urządzeniu mobilnym na wypadek aktów hakerskich. Warto też mieć urządzenie, które posiada odpowiednie atesty. Poświadczają one, że urządzenie nadaje się do prowadzenia tego typu transakcji, a aplikacje na nim instalowane pochodzą z bezpiecznych źródeł i są sprawdzone.

Zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń bankowych. Logując się do systemów bankowych, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane. Poznasz to po znaczku zamkniętej kłódki umieszczonym koło adresu strony. Banki dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów, więc minimalizują ryzyko związane z płatnościami mobilnymi.

Sprawdź także: http://raiffeisenpolbank.com/


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*