Praca dla kogoś czy własna działalność?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Praca dla kogoś czy własna działalność?

Młodzi ludzie, zwłaszcza po zakończeniu studiów bardzo często zastanawiają się co jest lepsze: praca dla kogoś czy własna działalność gospodarcza? Odpowiedź na to pytanie bardzo często jest trudna i niejednoznaczna. Praca dla jakiejś firmy, najczęściej dla dużej korporacji daje możliwość zdobycia olbrzymiej wiedzy i udział w szkoleniach.


Przedsiębiorstwa takie stawiają na naukę swoich pracowników według określonych schematów, można się więc dowiedzieć wiele rzeczy praktycznych prezentowanych przez szkoleniowców i osoby przełożone. Jednocześnie praca dla innej firmy wiąże się z koniecznością odłożenia na bok niezależnego myślenia i wskoczenia w trybiki firmy. Większość firm stawia niestety na schematyczność działań, nie pozwalając pracownikom na własne myślenie i rozwiązywanie problemów w alternatywny sposób. Praca w firmie zewnętrznej może być bardzo korzystna jeśli jesteśmy w stanie szybko awansować i zdobywać kolejne szczeble rozwoju. Dzięki temu również nasze zarobki mogą znacząco wzrosnąć w ciągu kilku lat. Część przedsiębiorstw nie gwarantuje jednak takich ścieżek kariery i praca w nich może wiązać się z długotrwałym pracowaniem na jednym stanowisku. Wszystko zależy więc od firmy i stanowiska w którym podejmiemy pracę.

Drugą możliwością jest praca na własny rachunek. Założenie własnej firmy nie jest już tak kłopotliwe jak kiedyś i zarówno działalność gospodarczą jak i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy założyć za pośrednictwem internetu. Wszystkie procedury są więc o wiele łatwiejsze, a jednocześnie możemy skorzystać z usług specjalistycznych firm wspierających usługi dla biznesu – takich jak TaxCare. Dzięki zlecaniu wszystkich zadań nie związanych z głównym biznesem przedsiębiorca może skupić się na tworzeniu własnego, wartościowego produktu lub usługi. Posiadanie własnej firmy daje jednocześnie bardzo dużą niezależność jak i gigantyczną odpowiedzialność. Po pierwsze możemy pracować jak chcemy, gdzie chcemy i z kim chcemy, w ramach założonego modelu biznesowego. Wszystko to wiąże się jednak z odpowiedzialnością za własne działania i losy. Jeśli nie będziemy pracować i pozyskiwać klientów to nie będziemy w stanie zarabiać pieniędzy. Motywacją stają się więc pieniądze, które musimy zarabiać samodzielnie i tylko własną pracą. Często bardzo ciężką. Praca we własnej firmie może jednak przynieść o wiele większe korzyści w długim okresie. Przede wszystkim możemy zarabiać więcej niż na etacie. Inną sprawą jest to, że budując własną firmę po jakimś czasie możemy ją sprzedać, osiągając dodatkowy zysk. Największe fortuny na świecie były przecież tworzone przede wszystkim na budowaniu wartości własnych przedsiębiorstw, a nie na pracy dla kogoś.

Podejmując decyzję czy podjąć pracę na własny rachunek czy dla jakiejś firmy należy się również zastanowić nad tym, czy mamy predyspozycje w odpowiednią stronę. Nie każda osoba jest na tyle odważna i odpowiedzialna by pracować na własną działalność gospodarczą, nie każdy też ma tyle cierpliwości by walczyć z korporacyjnymi wiatrakami. Przed ostateczną decyzją należy więc temat dogłębnie przemyśleć, w końcu to decyzja często na wiele lat.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*