Rodzice boją się flexi

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Rodzice boją się flexi

Mogłoby się wydawać, że praca zdalna jest idealna dla młodych mam i ojców. Jednak zgodnie z wynikami badań My Family Care, które przytacza Infopraca, aż 54% rodziców nie prosi pracodawcy o możliwość pracy zdalnej, ponieważ obawiają się, że to się negatywnie odbije na ich karierze zawodowej. Wynik ten może przerażać, ale nie może dziwić. Zgodnie z badaniem WorldatWork liczba telepracowników w USA spadła z powodu obawy przed utratą pracy w czasie kryzysu. Pozornie może wydawać się, że łatwiej wyrzucić telepracownika niż pracownika, który się pojawia w biurze. Jeśli to jest decydujące kryteria dla menedżera, to oznacza, że nie zna się on na zarządzaniu. Zwolnienia lub awanse nie powinny być związane z tym, gdzie człowiek wykonuje pracę, lecz jak ją wykonuje, a dobry i rozsądny kierownik o tym wie.

Drogie Mamy, nie obawiajcie się być bardziej elastyczne

Artykuł naukowy „The Good, the Bad, and the Unknown About Telecommuting: Meta-Analysis of Psychological Mediators and Individual Consequences” przeczy wcześniejszym obawom i wykazuje, że nie istnieje jakakolwiek korelacja między postrzeganymi możliwościami kariery, a teledojazdami. Samo poproszenie o elastyczny czas pracy lub możliwość pracy zdalnej świadczy jedynie o tym, że młoda mama jest asertywna i chce jak najlepiej pogodzić macierzyństwo z pracą. Warto dać swojemu pracodawcy szansę. Naturalnie łatwo zrozumieć obawy, że telepraca może skutkować rzadszymi awansami. Jednak dobry pracodawca ocenia za wyniki, a nie za obecność. A jeśli Twój pracodawca bardziej ceni przebywanie w biurze, niż dobrą pracę, to być może warto poszukać nowej pracy?

A jak mama może przekonać szefa?

Pracodawcy boją się, że młoda mama w domu zamiast pracować będzie zajmowała się dzieckiem. Jest to jak najbardziej uzasadniona obawa, ponieważ nie ma możliwości, by efektywnie pracować i równocześnie opiekować się synem, bądź córką. Dlatego jeśli chcesz pracować z domu musisz zapewnić szefa, że ktoś oprócz Ciebie w tym czasie podejmie się opieki nad dzieckiem. Mogą to być dziadkowie, Twoja druga połówka lub profesjonalna opiekunka, ale nie możesz to być Ty.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*