Samodzielne prowadzenie księgowości

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Samodzielne prowadzenie księgowości

Sposób prowadzenia księgowości to prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każdy przedsiębiorca, zakładający firmę. Możliwości są trzy. Przed wybraniem którejś z opcji, warto poświęcić chwilę, by przyjrzeć się każdej z możliwości. 

Większość przedsiębiorców musi prowadzić księgowość. Wyjątkiem są właściciele firm, którzy korzystają z karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli form opodatkowanie, które uniemożliwiają rozliczanie kosztów

Jednym z najpopularniejszych sposobów prowadzenia księgowości jest wykupienie usługi w biurze rachunkowym. Taka usługa sprawia, że przedsiębiorca jest wyręczany m.in. w takich czynnościach jak: wypełnianie księgi przychodów i rozchodów, wyliczanie kwot podatków, sporządzanie rejestrów VAT czy korespondencję z urzędem skarbowym i ZUS-em.

Drugą opcją jest zatrudnienie księgowego. Jest to rozwiązanie stosowane raczej w przypadku dużych firm, gdyż wymaga największego nakładu finansowego.  Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że sprawami księgowymi zajmuje się wykwalifikowany pracownik, przez co właściciel firmy nie musi poświęcać czasu na tę dziedzinę.

Ostatnią, zdecydowanie najtańszą, możliwością jest samodzielne prowadzenie księgowości. To rozwiązanie przeznaczone głównie dla małych firm – tłumaczą pracownicy Kancelarii Podatkowej VAT w Krakowie.

Z tej opcji wynikają większe oszczędności i samodzielna kontrola finansów. Wybór ten niesie ze sobą jednak pewne trudności. Minusami samodzielnej księgowości jest przede wszystkim to, że zajmuje czas i istnieje ryzyko pomyłki, w przypadku bardziej skomplikowanych rozliczeń.

Z pomocą przedsiębiorcy, pragnącemu samodzielnie prowadzić księgowość przychodzą internetowe programy księgowe, które generują KPiR i wyliczają kwoty podatków na podstawie wprowadzonych przychodów i kosztów, generują deklaracje podatkowe i rejestry VAT oraz podaje aktualne składki ZUS. Korzystanie z programu do samodzielnej księgowości jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych firm. Odpowiedni zorganizowana samodzielna księgowość pozwala, bowiem przedsiębiorcy nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze.


Poleć znajomym: 

Komentarze (1)

  1. Napisany 26/03/2015 o 14:00 | Link

    Prowadzenie księgowości samemu może sprawić nam wiele trudności, warto więc korzystać z darmowych programów do księgowości. Jeśli musimy rozliczać więcej PIT’ów np. za swoich pracowników to konieczne może okazać się zatrudnienie zewnętrznej firmy do rozliczeń.

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*