Czy Ekiga jest lepszym rozwiązaniem dla firmy niż Skype?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Porady IT » Czy Ekiga jest lepszym rozwiązaniem dla firmy niż Skype?

Ekiga to softphone (oprogramowanie, które umożliwia rozmowy telefoniczne bez dodatkowego hardware’u), który może służyć także jako komunikator VoIP. Ekiga jest wolnym oprogramowaniem i obsługuje protokoły SIP i H.323.

Ekiga alternatywą dla Skype?

Prawdopodobnie najpopularniejszym komunikatorem VoIP na świecie jest Skype. Jeden z najnowszych nabytków Microsoft może się pochwalić liczbą ponad 520 mln zarejestrowanych kont (dane za trzeci kwartał 2009), a w marcu 2011 ogłoszono rekord mówiący, że w tym samym czasie ze Skype naraz korzystało około 30 mln użytkowników (dziennie ze Skype korzysta średnio 42 mln użytkowników wg danych za trzeci kwartał 2009) . Nie da się ukryć, że Skype zrewolucjonizował podejście do rozmów na odległość wprowadzając do nich przymiotnik „darmowe”. Naturalnie nie twierdzę, że Skype był pierwszym tego typu projektem, ale jako pierwszy przyjął się na tak masową skalę.  Ze Skype korzystają całe rodziny, nawet osoby, które generalnie nie znają się na technologii. Główną zaletą Skype jest prostota – instalujesz, a potem dzwonisz. Trzeba jednak podkreślić, że Skype jest komercyjnym przedsięwzięciem i domyślnie jego celem jest zarobienie pieniędzy dla właścicieli. Na szczęście zdecydowano się na model freemium tj. wprowadzono dodatkowe płatne możliwości, ale podstawowe funkcje pozostały nieodpłatne.

Ekiga od strony technicznej znacznie różni się od Skype. Po pierwsze kod źródłowy Ekigi jest otwarty i każdy może z niego korzystać, natomiast kod Skype jest zamknięty i chroniony przez właścicieli. Ekiga obsługuje m.in. protokoły SIP oraz H.323, natomiast połączenia między użytkownikami Skype opierają się na tzw. „protokole Skype”, który działa na zasadzie P2P (Skype Connect korzysta współpracuje z protokołem SIP, ale sam Skype nie oferuje bezpośrednio obsługi tego protokołu). Na korzyść Skype przemawia szyfrowanie rozmów, co się nie odbywa w Ekidze. Jednak Skype wspiera przede wszystkim system operacyjny Windows, a wersje na Linuks są traktowane po macoszemu, w przeciwieństwie do Ekigi, która wspiera zarówno Windows, jak i Linuks.

A jak to wygląda od strony użytkownika? Ekigę i Skype porównałem w poniższej tabelce:

Ekiga

Skype

Darmowe rozmowy między użytkownikami aplikacji

Tak

Tak

Czat

Tak

Tak

Wideorozmowy

Tak

Tak

Konferencje audio

Tak (w ramach Ekiga.net)

Tak

Konferencje wideo

Nie

Tak, ale płatne

Połączenia telefoniczne na stacjonarne i komórkowe

Tak, ale płatne wg cennika wybranego operatora VoIP

Tak, ale płatne

Możliwość odbierania połączeń od telefonów stacjonarnych i komórkowych

Tak, ale płatne wg cennika wybranego operatora VoIP

Tak, ale płatne i tylko dzięki Skype Connect (które wymusza skonfigurowanie telefonii VoIP przez innego dostawcę)

 

Z powyższego porównania wynika, że Skype posiada przewagę nad Ekigą jeśli chodzi o funkcjonalności. Szczególnie jest to istotne, jeśli chodzi o konferencje. Warto jednak podkreślić, że istnieją darmowe aplikacje do konferencji audio i wideo, które mogą zastąpić tą płatną (w przypadku wideo) funkcjonalność Skype. Jeśli korzystamy z komunikatora w celach prywatnych, Skype znowu jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ wiele osób już go zainstalowało, a zdecydowania większość o nim słyszała. Innymi słowy, Skype posiada masę krytyczną użytkowników. W przypadku Ekigi należałoby nie tylko ją zainstalować i skonfigurować, lecz również przekonać inne osoby, by to zrobiły.

W czym Ekiga jest lepsza od Skype?

Ekiga może jednak stanąć w szranki ze Skype, jeśli chodzi o rozmowy biznesowe.

Po pierwsze Ekiga umożliwia elastyczność w wyborze operatora telefonii VoIP, więc możemy zawsze zmienić operatora na takiego, który oferuje tańsze połączenia. W przypadku Skype jesteśmy skazani na Skype.

Po drugie łatwo i tanio możemy posiadać numer telefonu, na który będziemy otrzymywać połączenia przychodzące od telefonów stacjonarnych i komórkowych. Skype bezpośrednio NIE OFERUJE takiej możliwości, co go dyskwalifikuje, jeśli potrzebujemy numer, na który będą dzwonić klienci.

Po trzecie należy porównać ceny. Skoncentrujmy się na połączeniach wychodzących. Porównam wyłącznie cennik Skype na rozmowy w Polsce z cennikiem przykładowego operatora VoIP (wybrałem ipfon.pl).

Skype

Ipfon

W ramach sieci

Za darmo

Za darmo

Na stacjonarne

0,08 PLN

0,07 PLN

Na komórkowe

0,85 PLN

0,25 PLN
0,72 PLN (Play)
0,85 PLN (CenterNet)

Wszystkie ceny netto. Cenniki na dzień 14.10.2011

Po czwarte mała popularność Ekigi to także jej zaleta. Opierając telefonię VoIP w firmie na softphonie Ekigi można być prawie pewnym, że pracownicy będą korzystali z Ekigi wyłącznie do telefonów służbowych. W przypadku Skype łatwo można byłoby zaimportować listę prywatnych kontaktów i np. czatować ze znajomymi.

Po piąte wybór polskiego operatora VoIP oznacza faktury wystawiane przez polski podmiot, więc proste rozliczanie VAT. Skype wystawia faktury z 15% VAT-em właściwym dla Luksemburga, co wymusza dodatkowy czas na poprawne zaksięgowanie faktur z zagranicy.

WNIOSEK: W przypadku rozmów prywatnych Skype ma przewagę nad Ekigą, ale jeśli chodzi o rozwiązanie dla firm to duet Ekiga + dowolny polski operator VoIP zdecydowanie przebijają ofertę Skype. Jedynym wyraźnym minusem jest brak możliwości organizowania konferencji wideo, ale w tym celu można korzystać np. z anymeeting.com , czy presentonlinenow.com, który umożliwiają wirtualne spotkanie bez dodatkowych opłat.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*