Platformy edukacyjne w Polsce

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Platformy edukacyjne w Polsce

Nasze życie w coraz większym stopniu związane jest z internetem. Również ta część związana z nauką – wprawdzie wciąż jeszcze chodzimy na wykłady do prawdziwych budynków i słuchamy żywych ludzi, to jednak spora część uczelnianych obowiązków przenosi się do świata wirtualnego. I bardzo dobrze, bo platforma edukacyjna to wygodne i praktyczne narzędzie.

Jak działają platformy edukacyjne?

Platforma edukacyjna to system umożliwiający gromadzenie materiałów naukowych. Korzystają z niego obie strony, nauczyciele i uczniowie. Ci pierwsi udostępniają materiały dydaktyczne, ci drudzy pobierają je i korzystają z nich podczas nauki. Dobra platforma nie skupia się jednak wyłącznie na wymianie materiałów, ale również na interakcji. Poprzez platformę nauczyciel może prowadzić lekcje/wykłady, sprawdzać zadania domowe, urządzać konsultacje czy organizować koła dyskusyjne dla wybranej grupy uczniów.

Materiały publikowane na platformie mogą być tworzone bezpośrednio na niej lub w zupełnie innym systemie i potem wgrywane, np. w formie filmu, na platformę. Nowoczesne systemy są zwykle wyposażone we własne narzędzia do edycji tekstów, grafiki czy plików wideo, więc cała praca jest maksymalnie uproszczona i nie zajmuje wiele czasu. Dodatkowo wykładowca może jeszcze przygotować na platformie własne, autorskie ćwiczenia, testy, konkursy, etc.

Poszczególne pliki grupowane są pod kątem tematyki i stopnia zaawansowania, można też utworzyć z nich gotowe kursy. Dostęp do materiałów mają wyłącznie osoby zarejestrowane, kolejnym ograniczeniem może być np. możliwość pobrania wykładu tylko przez osobę zapisaną na dany kurs. Postępy uczniów oceniane są na bieżąco, a przy ich pracach nauczyciele mogą od razu umieszczać swoje komentarze i uwagi. Platformy edukacyjne są coraz chętniej wykorzystywane w nauczaniu zaocznym – student nie musi osobiście stawiać się na zajęciach, bo wykłady i ćwiczenia prowadzone są on-line, czasami tą drogą przeprowadzane są nawet niektóre egzaminy. Wykłady odbywają się oczywiście z aktywnym udziałem studentów, którzy poprzez czat mogą zadawać pytania.

Zaufaj najlepszym

Platformy edukacyjne mogą skupiać jedynie studentów danej uczelni lub być ogólnodostępne. W tej drugiej grupie prym wiedzie perkmylife.com, platforma przygotowana z myślą o studentach wszystkich polskich uczelni, którym zależy na wygodnym dostępie do szerokiej bazy materiałów dydaktycznych. W perkmylife.com znajdziemy bez problemu notatki z interesujących nas wykładów na wybranej uczelni oraz materiały publikowane przez konkretnego wykładowcę. Możemy też nawiązać kontakt ze studentami ze swojego roku i wspólnie przygotowywać się do sesji. Korzystanie z platformy edukacyjnej jest bezpłatne, jednak za ściągnięcie niektórych plików trzeba płacić – to najczęściej duże opracowania naukowe, podręczniki w wersji elektronicznej, e-booki. Notatki studentów są darmowe, a wymiana plików odbywa poprzez system punktów (otrzymujemy je za każdy wgrany plik).

A skąd pewność, że notatki na perkmylife.com są godne zaufania? O to troszczą się administratorzy platformy, sprawdzający wszystkie wgrywane pliki. System grupuje zatwierdzone materiały pod względem ich zawartości, dzięki czemu pliki dotyczące określonego przedmiotu znajdują się w jednym miejscu. Pliki z platformy edukacyjnej perkmylife.com można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne. A jeśli zechcemy mieć pobrane materiały także w formie papierowej, nic trudnego, platforma umożliwia złożenie zamówienia druku w wybranym punkcie ksero i obsługuje płatności on-line.

Dotacje na innowacje


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*