Przedstawiciel handlowy jako telepracownik?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Porady prawne » Przedstawiciel handlowy jako telepracownik?

Nie ma wątpliwości, że przedstawiciel handlowy pracujący w terenie to pracownik mobilny. Pracuje poza biurem i to stanowi jego cechę wspólną z telepracownikiem zgodnie z definicją. Na łamach gazetaprawna.pl przedstawiona została opinia Sławomira Parucha, kierującego Departamentem Prawa Pracy w jednej z kancelarii adwokackich, który uważa, że w świetle obecnych przepisów można zawrzeć umowę o telepracę właśnie z przedstawicielem handlowym. Zanalizujmy, czy pracodawcy taka sytuacja się opłaca.

Stan prawny i sytuacja faktyczna

Zgodnie z artykułem 675 telepraca zdefiniowana jest następująco:

Art 675 § 1 Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca).
§ 2 Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Na pierwszy rzut oka § 1 omawianego paragrafu jak najbardziej pasuje do sytuacji przedstawiciela handlowego. Przede wszystkim praca poza zakładem pracy ma charakter regularny, a po drugie z pewnością komunikuje się on z pracodawcą również z wykorzystaniem korespondencji e-mail. Wątpliwości budzi jednak § 2, w którym mowa o przekazywaniu wyników pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Czy przedstawiciel handlowy faktycznie spełnia ten warunek? Przyjrzyjmy się jego przykładowemu dniu pracy. Przedstawiciel odwiedza klienta, przekonuje do złożenia zamówienia, po czym kontaktuje się z przełożonym drogą elektroniczną i informuje go o tym. Wydawać, by się mogło, że faktycznie mamy do czynienia z telepracownikiem, dopóki nie uświadomimy sobie, że de facto przedstawiciel NIE PRZEKAZAŁ pracodawcy wyników swojej pracy. Przekonanie klienta do kupna jest usługą i z tego tytułu jest czymś niematerialnym, lecz równocześnie nie ma możliwości, by samą sprzedaż (która jest w istocie wynikiem pracy) w jakikolwiek sposób przekazać pracodawcy. Jedyne, co przedstawiciel może przekazać, to INFORMACJA o wyniku pracy, lecz nie rezultat sam w sobie. Wyniki pracy może bez trudu przesłać grafik komputerowy, programista, dziennikarz, analityk, lecz nie przedstawiciel handlowy.

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy

Ponieważ sprawa budziła kontrowersje, dlatego wypowiedział się w niej również PIP. Interpretacja z 01.11.2007 o sygnaturze GPP-401-4560-/07/PE, mówi, że przedstawiciela handlowego można uznać za telepracownika, o ile poszukuje i zdobywa on klientów firmy drogą elektroniczną z wykorzystaniem telefonu albo sprzedaż produktów pracodawcy odbywa się za pośrednictwem sieci internetowej. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy zdaje się wskazywać, że przedstawiciel jest telepracownikiem, jeśli sprzedaje bez bezpośredniego kontaktu z klientem i może to robić z dowolnego miejsca na Ziemi np. w zaciszu własnego domu. Ta interpretacja zdecydowanie jest zgodna z duchem prawa i intencjami ustawodawcy, dla którego telepracownik powinien być kojarzony z pracą np. z domu, a nie z pracą w permanentnej podróży.

Gdyby uznać za właściwy tok rozumowania eksperta z gazetaprawna.pl, wówczas mógłby wystąpić groźny proceder i de facto każdego pracownika, który pracuje poza zakładem pracy, można by było uznać za telepracownika. Tak więc listonosz, kurier, czy nawet rzeźbiarz pracujący w domu też mogliby być uznani za telepracowników, jeśli raportowali efekty swojej pracy przełożonemu drogą elektroniczną.

Czy podpisać z przedstawicielem umowę o telepracę?

Obecnie odradzam podpisywania umowy o telepracę z przedstawicielem handlowym, chyba, że spełnione są warunki opisane w interpretacji przepisów przez PIP. W przeciwnym wypadku zgodnie z duchem i literą prawa takie działanie byłoby niewłaściwe. Oczywiście wszystko może się zmienić, dlatego czekamy na skutki tegorocznych spotkań Komisji Trójstronnej nt. zmian w przepisach o telepracy.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*