Przeprowadziliśmy badanie, która miało pokazać, jaki odsetek ofert pracy w Polsce daje możliwości pracy z domu. Skoncentrowaliśmy się na trzech największych portalach rekrutacyjnych tj.:
- Pracuj.pl,
- Gazetapraca.pl,
- Infopraca.pl.
Zebraliśmy wszystkie oferty pracy z wymienionych portali z ostatnich 40 dni, które zawierały słowa „możliwość pracy zdalnej”, „możliwa praca zdalna”, „możliwość telepracy”, „możliwa telepraca”, „telepraca”, „praca z domu”, „pracy z domu”, „praca w domu”, „pracy w domu” lub „home office”. Wszystkie oferty spełniające to kryterium możecie znaleźć w naszym agregacie ofert pracy zdalnej.
Poniżej przedstawiamy wyniki:
1,77%. Tyle ofert pracy z ostatnich 40 dni poruszało zagadnienie pracy zdalnej, telepracy lub pracy w domu w swojej treści. Wyniki może nie są oszałamiające, ale są całkiem obiecujące, tym bardziej, że większość porozumień w zakresie pracy zdalnej jest uzgadniana w trakcie trwania stosunku pracy. Pracodawcy są bardziej skłonni pozwolić na telepracę podwładnym, których już znają, a nie dopiero zatrudniają. Z drugiej strony rekrutujący na stanowiska zdalne często multiplikują tą samą ofertę poprzez tworzenie wersji dla każdego województwa.
Celem badania nie jest szacowanie, ile osób w Polsce jest faktycznie zatrudnionych na zasadzie lub z możliwością telepracy, lecz jakie jest podejście pracodawców i czy istnieje jakiś trend.
Badanie będzie prowadzone cyklicznie raz na miesiąc.