Ile zarabia freelancer?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Raporty » Ile zarabia freelancer?

Freelancer, czyli wolny strzelec w przełożeniu na język polski, ma komfort pracy, bowiem pracuje wtedy, kiedy mu to pasuje. Może samodzielnie ustalać, jakie prace wykonuje i za jakie wynagrodzenie. Może pracować w dowolnych godzinach i brać tyle urlopu, ile mu odpowiada. Jednocześnie, praca w ramach freelancingu wymaga od danej osoby samodyscypliny.






Jeśli nie potrafimy samodzielnie zmobilizować się do działania i wykonania pewnych zadań w ustalonych z klientem terminach, nie będziemy mogli efektywnie wykonywać pracy zdalnej. Wadą freelancingu jest niewątpliwie to, że nie gwarantuje on stabilności finansowej. Jeśli freelancer nie zdobędzie zleceń dla siebie, czy nie podejmie się współpracy z kontrahentem, nie zarobi.

Można by się zastanawiać, jak duże korzyści finansowe przynosi praca zdalna. Czy pracując jako freelancer można wyżywić rodzinę, czy jedynie utrzymać singla? Czy jest to alternatywny sposób na zarobkowanie i wzbogacanie się, czy też praca zdalna pozwala wyłącznie na finansowanie własnych potrzeb?

Jak wskazuje najnowsze Ogólnopolskie Badanie Freelancerów 2012, zaprezentowane przez Rzeczpospolitą, wolni strzelcy zarabiają bardzo dobrze. Więcej niż 50% z nich jest w pełni zadowolonych z dochodów, co więcej – wielu freelancerów spodziewa się poprawy sytuacji finansowej w najbliższym czasie.

Polecamy: Praca, oferty pracy – ABCpraca.pl

Ile może zarobić freelancer? Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, jeśli rzeczywiście będzie pracował regularnie i efektywnie, a także po prostu będzie fachowcem. Zlecający często są gotowi wyłożyć większe środki finansowe, jeśli mają pewność, że otrzymane efekty pracy freelancera będą miały wysoką jakość. Stawka za godzinę pracy freelancera, mającego już własną renomę na rynku i szereg poleceń zadowolonych klientów, może wynosić już ponad 100 zł.  Jeśli freelancer pracuje więc od poniedziałku do piątku, tylko po 4 godziny dziennie, miesięcznie zarabia około 8 tys. zł. Zdecydowana większość Polaków pracujących na etatach nie może pochwalić się tak wysokimi zarobkami. Należy jednak powiedzieć, że nigdy nie są one w 100% gwarantowane. Niepewność jutra powoduje, że trudno jest podjąć wiążące decyzje dotyczące przyszłości – kupić mieszkanie, czy zaciągnąć kredyt na budowę domu.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*