Samodyscyplina – klucz do produktywnej telepracy

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Samodyscyplina – klucz do produktywnej telepracy

Felieton Leszka Rycharskiego, eksperta Zdalniej.pl.

kontruj się sam w telepracy

 

Ostatnio odwiedziłem jedno z centrów coworkingowych w Warszawie w ramach organizowanego tam barcampu. Ku mojemu zaskoczeniu spotkałem tam starego znajomego, który pracował tam od kilku miesięcy. Okazało się, że firma, dla której pracuje, ma siedzibę w Krakowie, a on jest pracownikiem zdalnym. Zapytałem się, dlaczego nie pracuje z domu. Wyszłoby taniej i nie musiałby dojeżdżać do centrum coworkingowe. Okazało się, że w domu nie mógł zabrać się do pracy. Zawsze znajdował ciekawsze zajęcie od pracy. Zapisanie się do centrum znacznie poprawiło jego produktywność.

Bo w domu nie da się pracować – pewnie powiedzą „telesceptycy”. Później dorzucą coś o izolacji społecznej, braku kontroli, bla bla bla.

Posłuchajcie więc puenty tej historii. Kolega kontynuował i dodał, że do centrum przyjeżdża raptem parę dni w miesiącu, a resztę czasu pracuje z domu. Dlaczego dom nagle stał się miejscem, gdzie można skutecznie pracować? Chodziło tylko o świadomość, że ma swoje miejsce do pracy i że kiedy dopadnie go Straszny Leń (kuzyn Małego Głoda) zawsze może tam pojechać i zmobilizować do pracy.

Tak samo się dzieje w przypadku umożliwienia pracy zdalnej obecnym pracownikom. Jeśli telepraca w ich przypadku nie wypali lub podczas gorszego dnia (koncert sąsiadów na wiertarce), zawsze mogą pojechać do biura.

Mam jeszcze 3 rady dla osób pracujących w domu:

  1. Mierz swój czas. Sprawdzaj, kiedy najlepiej Ci się pracuje, a kiedy i ile czasu przeznaczasz na rozrywki.
  2. Odmawiaj. Nie pozwól domownikom wejść Ci na głowę. Kiedy pracujesz, to pracujesz. Naucz się odmawiać także samemu sobie. Kiedy pracujesz, to nie oglądasz TV itp.
  3. Zacznij od najważniejszego. Pamiętacie zasadę Pareto? Ustal istotne priorytety i się ich trzymaj.

 


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*