Powody telepracy

Pokaż spis treści

Praca w domu ma swoje wady i zalety. Niektórym nie odpowiada mieszanie sfery prywatnej i zawodowej, a praca w domu prowadzi ku temu nieuchronnie. Prawda jest taka, że praca w domu nie jest dla każdego, dlatego upewnij się, czy kierują Tobą właściwie pobudki. Na wstępie musisz sobie odpowiedzieć…

Dlaczego chcesz pracować w domu?

Tak naprawdę grupa osób pracujących w domu i ich motywy są bardzo różnorodne. Oto niektóre odpowiedzi:

  • Nie mam wyjścia”. Różne są koleje losu i niektórzy są skazani na pracę w domu, czy tego chcą, czy nie. Być może jeździsz na wózku, a Polska to kraina schodów i dziurawych nawierzchni, więc transport do miejsca pracy jest mocno utrudniony, a wręcz niemożliwy bez czyjejś pomocy. A może opiekujesz się kimś bliskim i nie możesz opuszczać tej osoby na dłużej? Ten poradnik się Tobie przyda, ale równocześnie życzę Ci, by udało Ci się kiedyś pracować zdalnie z wyboru, a nie przymusu.
  • Nie lubię obecnych współpracowników”. Zdarza się, że znajdujesz ciekawą i dobrze płatną pracę, ale osoby z którym siedzisz w pokoju uprzykrzają Ci życie. Praca zdalna jest rozwiązaniem. Zachowujesz pracę i nie masz problemu z tymi ludźmi. Ale w takim wypadku gorąco polecam po prostu zmianę pracy. Prawdopodobnie uda Ci się znaleźć równie dobrą pracę, ale z fajnymi ludźmi. Praca zdalna byłaby więc jedynie rozwiązaniem przejściowym, aż znajdziesz coś lepszego i zamiast czytać ten poradnik powinieneś przeglądać oferty pracy zdalnej.
  • Za dużo czasu spędzam na dojazdach”.  Zawsze możesz poszukać pracy bliżej Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak naprawdę cenisz sobie obecną pracę (a także ludzi) to najlepszym rozwiązaniem byłby model hybrydowy, czyli np. 2 dni w siedzibie, 3 dni w domu.
  • Chcę więcej czasu spędzać z rodziną”. Jest to dobry powód i może się okazać, ze praca w domu zacieśniła więzy rodzinne. Musisz mieć świadomość, że kiedy pracujesz w domu, to de facto nie spędzasz tego czasu z rodziną, choć jest fizycznie blisko. Więcej czasu uzyskasz, zyskując go na braku dojazdów oraz dzięki efektywniejszej pracy (temu poświęcony jest cały poradnik). Praca w domu, kiedy dookoła są Twoi bliscy, z którymi chcesz spędzić czas wymaga dużej dozy samodyscypliny i wyznaczenia jasnego podziału na linii work-life. Ten poradnik bardzo Ci się przyda. Jeśli jednak nie uda Ci się osiągnąć odpowiedniej równowagi, pamiętaj, że istnieje rozwiązanie alternatywne. Pracuj krócej i organizuj rodzinne weekendy.
  • Jestem introwertykiem i nie przepadam za tłumami”. Praca zdalna może faktycznie podnieść Twój komfort psychiczny. Zastanów się, czy na pewno chcesz pracować w domu cały tydzień roboczy, może 3-4 dni wystarczą? Miej też na uwadze, że praca zdalna NIE OZNACZA braku kontakt z innymi ludźmi. Są e-maile, komunikatory i telefony. Wbrew pozorom może się okazać, że choć teraz mniej rozmawiasz ze współpracownikami i klientami, to jednak Wasza komunikacja się poprawiła. Kontakt twarzą w twarz oraz liczne spotkania biznesowe stwarzają przyzwolenie na jałowe konwersacje o niczym. Kontakt zdalny wymusza konkrety.
  • Chcę mieć więcej czasu dla siebie i na przyjemności”. Każdy z nas jest po trochu egoistą i nie ma co się tego wypierać. Taka ludzka natura i to nic złego, jeśli nie krzywdzisz przy tym innych. Dzięki pracy zdalnej zyskasz więcej czasu, o ile poprawisz swoją efektywność i wyraźnie zaznaczysz granicę między pracą a życiem osobistym. Alternatywnie możesz poczekać na emeryturę, ale czy wtedy będziesz miał nadal energię wypaść na weekend nad morze lub w góry, a wieczorami poimprezować ze znajomymi. Pragnę podkreślić, że ten powód jest najgorzej widziany przez pracodawców, dlatego się nim nie chwal, a zamiast tego szczerze zagwarantuj przełożonemu wzrost efektywności, jeśli umożliwi Ci pracę zdalną.

Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać…

Jak długo chcesz pracować w domu?

Dla części praca w domu to tylko tymczasowy epizod np. dla młodych rodziców, którzy jak tylko uda im się wysłać dziecko do żłobka lub przedszkola chcą posady w biurze lub delegacjach.

Inni są związani z pracą zdalną na dłużej, ale kiedy tylko zmieni się uwarunkowanie, pragną pracować wśród ludzi.

Do ostatniej grupy należą ci, którzy chcą pracować w domu z własnej nieprzymuszonej woli cały tydzień lub część tygodnia najlepiej permanentnie.

Niezależnie do której grupy należysz warto wdrożyć porady z tego poradnika w życie, by czerpać jak najwięcej przyjemności z pracy w domu albo w skrajnym wypadku jej jak najmniej nienawidzić.

Spis treści

pdf
Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
12 stron, dzięki którym poprawisz higienę pracy w domu!