Czy aranżacja biura ma znaczenie w pracy zdalnej?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Czy aranżacja biura ma znaczenie w pracy zdalnej?

Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie czas oraz stawiają na samodzielne działanie. Taka forma najczęściej nie wymaga spotykania się z klientami, a warunki pracy zależą głównie od samej osoby zainteresowanej, bo telepraca najczęściej wykonywana jest w domu pracownika. W związku z tym wiele osób nie zwraca uwagi na otoczenie i swoje obowiązkowi realizuje w nieprzystosowanych do pracy pomieszczeniach.

Telepraca najczęściej wykonywana jest w domu pracownika, nie wiążę sie ona ze spotykaniem z klientami, dlatego też wiele osób nie zwraca uwagi na aranżację pomieszczenia, w którym realizuje swoje zawodowe obowiązki. Brak odpowiednich warunków pracy może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, które mogą odbić się zarówno na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Dlatego też każdy telepracownik, powinien się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć się dokładniej pomieszczeniu, w którym wypełnia swoje obowiązki.

Ergonomia i organizacja pracy

Niezależnie czy jest to telepraca czy praca na linii produkcyjnej to stanowisko jej wykonywania powinno być dostosowane do działań pracownika oraz jego psychofizycznych i anatomicznych cech. Powyższe działanie nazywa się ergonomią, dzięki jej stosowaniu praca staje się nie tylko efektywniejsza, ale również eliminuje się takie dolegliwości jak: stres, chroniczne zmęczenie, bóle kręgosłupa czy rąk. W przypadku pracy zdalnej należy dostosować stanowisko, przy którym wykonuje się powierzone obowiązki – zarówno biurko, krzesło oraz dodatkowe elementy powinny być nie tylko wygodne, ale muszą uwzględniać zasady ergonomii, czyli być dostosowane do pracownika.

Ważną rolę w pracy zdalnej odgrywa również komfort pracy i organizacja przedmiotów. Codziennie wiele osób traci kilkanaście, czasami kilkadziesiąt minut na znalezienie właściwych dokumentów lub innych niezbędnych rzeczy. W takiej sytuacji najlepiej jest podzielić pomieszczenie na trzy strefy:

    • w pierwszej, powinny znaleźć się wszystkie przedmioty, które wykorzystywane są codziennie – muszą być one pod ręką;
    • w drugiej, mieścić powinny się rzeczy, z których korzysta się regularnie;
    • w trzeciej, umieszczone powinny być przedmioty, po które sięga się bardzo rzadko, najczęściej są to dokumenty archiwalne.

By taka organizacja miejsca pracy była możliwa wymaga odpowiedniego wyposażenia – poszczególne elementy powinny zatem nie tylko być ergonomiczne, ale muszą być również praktyczne. Dlatego też warto kupować meble od firm, które specjalizują się w produkcji wyposażenia biurowego np. fabryka mebli Wuteh.

Motywujące elementy

Aranżacja biura to nie tylko praktyczne i ergonomiczne wyposażenie, to również akcenty, które uprzyjemnią pracę. Przede wszystkim w takim pomieszczeniu pożądane są elementy, które od czasu do czasu pozwolą wytchnąć od pracy. Takie motywujące i odprężające detale są coraz powszechniej stosowane – najczęściej przybierają one formę sloganów lub grafik, czasami są to też zdjęcia rodziny lub przyjaciół. Wielu specjalistów radzi, by pomieszczenia, w których się pracuje, wzbogacać o tzw. kąciki zielone, czyli miejsca z roślinami.

W błędzie jest osoba, która uważa, że aranżacja biura nie odgrywa istotnego znaczenia w pracy zdalnej. Komfortowe warunki to podstawa, ich brak może odbić się zarówno na kondycji fizycznej i psychicznej. Dlatego tak ważne jest, by biuro w telepracy było praktyczne oraz zawierało odprężające elementy.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*