Czy praca zdalna jest dla każdego?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Czy praca zdalna jest dla każdego?

W dzisiejszych czasach dzięki komputerom i dostępowi do Internetu wykonywana przez nas praca nabiera zupełnie nowego wymiaru. Coraz więcej osób, przede wszystkim młodych matek, decyduje się na pracę zdalną, która cieszy się coraz większą popularnością.

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w taki sposób bardzo łatwo jest połączyć życie rodzinne z pracą zawodową. Ludzie często muszą decydować co jest ważniejsze: praca czy dom, co może psuć relacje rodzinne lub wymuszać rezygnację z wykonywanych zajęć. Elastyczne godziny pracy i przerwy to kolejne powody dla których wiele osób skłania się ku pracy zdalnej. Perspektywa późnego wstawania i własnej organizacji pracy jest bardzo kusząca. Co więcej, praca w domu pozwala nam zaoszczędzić czas, który zazwyczaj tracimy na dojazd i wyszykowanie się do pracy. Wykonywanie zadań w zaciszu domowym to także oszczędność pieniędzy, gdyż nie musimy płacić za bilet czy benzynę, a posiłki przez nas zjadane podczas pracy pochodzą z naszej lodówki, a nie z firmowej kantyny, za które musielibyśmy dodatkowo płacić. Dla niektórych najbardziej istotną zaletą pracy zdalnej jest brak osoby koordynującej nasze działania. Komfort własnej pracy, sposobu w jaki ją wykonujemy i okoliczności są bardzo istotne dla wielu z nas. Kto nie marzyłby o pracy wykonywanej w szlafroku na świeżym powietrzu w ogrodzie z filiżanką kawy w dłoni? Pracując zdalnie jak najbardziej mamy taką możliwość gdyż nikt w to nie ingeruje, w przeciwieństwie do biura w którym występuje określony dress code.

Jednak to co dla jednych jest zaletą, drugim może sprawić duży problem. Praca zdalna opiera się głównie na samodyscyplinie i silnej motywacji do pracy. Osoby, które mają problem z organizacją pracy lub łatwo się rozpraszają, nie nadają się do pracy w domu. Gdy nie ma się konkretnie wyznaczonych godzin pracy, a telewizor jest na wyciągnięcie ręki, często odkładamy nasze zadania na później na rzecz przeglądania Internetu lub naszego ulubionego programu. Powoduje to, że kumulacje dużej ilości projektów, których nie jesteśmy w stanie wykonać w terminie. Co więcej wiele ludzi pracując w zaciszu domowym ma problem żeby rozgraniczyć życie rodzinne i pracę, przy czym często zaniedbują to drugie. Praca zdalna potrafi także wywołać poczucie samotności, a przebywanie cały czas w tym samym otoczeniu bez kontaktu z innymi ludźmi może stać się frustrujące.

Są to jednak problemy ściśle związane z naszą osobowością i charakterem, ale jest jeden aspekt na który pomimo naszej postawy nie mamy wpływu. Najczęściej praca zdalna jest wykonywana na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, co oznacza, że po podpisaniu takiej umowy nie przysługują nam żadne przywileje takie jak z tytułu umowy o pracę. W związku z tym nie są odprowadzane żadne składki w tym na emeryturę i ZUS. W takim przypadku dobrym wyjściem z sytuacji jest założenie własnej działalności gospodarczej.

Praca zdalna to dobra opcja zwłaszcza dla matek, osób pracujących daleko od swojego miejsca zamieszkania czy freelancerów. Jest to ciekawy wytwór dzisiejszych czasów, który bezsprzecznie daje większe możliwości podjęcia pracy, ale też nie jest pozbawiony wad. Niestety nie jest to rodzaj pracy dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny, samokontroli i przede wszystkim balansu pomiędzy pracą i obowiązkami domowymi. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest połączenie pracy na miejscu w firmie z pracą zdalną 2-3 dni w tygodniu.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*