Idea freelancingu

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Idea freelancingu

Freelancing, który w Polsce definiowany jest po prostu, jako praca zdalna na własny rachunek, jest sposobem na efektywne zarobkowanie dla wielu osób. Nie każdy zawód pozwala na to, aby pracować jako freelancer, czyli jako wolny strzelec.


Niemniej jednak, w zasadzie wszystkie profesje związane z nowoczesnymi technologiami komputerowymi, np. programista, grafik, copywriter, Web developer itd., znakomicie wpisują się w ideę freelancingu. Gdzie ona powstała? Jak można się domyślać, jej ojczyzną są Stany Zjednoczone.

Freelancing daje swobodę w wykonywaniu pracy zawodowej. Nie narzuca sztywnych ram wykonywania obowiązków, nie wskazuje, w jakich godzinach należy wykonywać dane zadania. Jest sposobem na elastyczną organizację pracy. Freelancer nie musi pracować od 8 rano do 16 , od poniedziałku do piątku. Jego zadaniem jest wykonanie pewnej pracy, do jakiej się zobowiąże. Jeśli jej nie wykona, naraża się na płacenie kar zawartych w podpisanej umowie zleceniu czy umowie o dzieło lub umowie o współpracę. Freelancer może wykonywać pracę nawet w godzinach nocnych. Liczy się tu wyłącznie efekt końcowy, a nie to, kiedy obowiązki zawodowe są wykonywane.

Nie każdy może zostać freelancerem, ponieważ do wykonywania pracy zdalnej, najczęściej z domu, trzeba umieć narzucić sobie samodyscyplinę. Jeśli tego nie potrafimy, najpewniej nie zostaniemy freelancerem, który swoją pracą może śmiało zarabiać na swoje utrzymanie. Niezależni pracownicy, wolni strzelcy nie muszą pracować wyłącznie w domu, bowiem mogą wynajmować dla siebie powierzchnie biurowe i traktować freelancing jako normalną pracę zawodową. To jednak zwiększa ponoszone przez nich stałe koszty na pracę.

Polecamy: Praca, oferty pracy – ABCpraca.pl

Freelancing pozwala również na samodzielne ustalanie zasad pracy i warunków podpisywanych umów, co nie jest możliwe w przypadku pracy na etacie. Wolni strzelcy stosują samo zatrudnienie i często wykonują prace w trybie zdalnym, w dłuższym horyzoncie czasowym, dla tych samych firm, w których mogliby pracować na etacie.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*