Pomysły na oryginalne CV

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Pomysły na oryginalne CV

Warto wiedzieć, że w obecnych czasach i przy trudnej sytuacji na rynku pracy poprawnie napisane CV już nie wystarczy. Powinno być na tyle oryginalne, żeby wyróżniało się na tle setek innych ofert. Jak więc je przygotować? Pomysły zostały podpowiedziane przez ekspertów z serwisu www.praca.bielsko.pl

Pamiętaj, że zazwyczaj na jedno ogłoszenie z ofertą pracy jest pieluch chętnych. Czasem rekruter otrzymuje setki ofert i nie ma czasu, aby każdą dokładnie przestudiować. Ważne więc jest, aby Twoja oferta się wyróżniała. Zwiększy to znacznie Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę o pracę.

CV z bajerem? Czy dla każdego?

Pamiętaj, że nie u każdego pracodawcy takie wyróżniające się CV będzie mile widziane. W urzędzie raczej się ono nie sprawdzi. Jeśli na danym stanowisku obowiązuje dress code i panują sztywne zasady, dobierz do niego odpowiednie, czyli klasyczne CV. Jeśli jednak aplikujesz na etat na przykład w agencji reklamowej, czy w ramach branży artystycznej, oryginalne i pomysłowe CV jest wręcz wymagane, Bo będzie świadczyć o Twojej kreatywności. Jeśli jesteś młody, także możesz pozwolić sobie na szaleństwo. Poważnemu dyrektorowi już to nie przystoi.

Nie przesadzaj kreatywnych tą oryginalnością

Głównym zadaniem każdego CV jest przedstawienie Twoich umiejętności i doświadczenia zawodowego. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z dodatkami, bo może to utrudnić odczytanie treści CV. Musisz zawrzeć w nim wszystkie wymagane informacje o sobie i nie komplikować pracodawcy sposobu ich poznawania. Liczy się pomysł, a nie czcionki i mnogość dodatków. CV w formie puzzli też nie zawsze się sprawdza, szefowie nie mają czasu na zabawy i mogą się zniechęcić do poznania Cię.

Infografika – rysowanie informacji?

Infografika to najnowszy trend w tworzeniu CV. Jeśli przygotujesz je w ten sposób, pokażesz, że znasz rynek i jesteś na bieżąco. Jak się do tego zabrać? Najpierw wybierz te informacje, które Twoim zdaniem warto podkreślić. Jeśli znasz języki obce, poziom wiedzy możesz ukazać jako wykres. To samo dotyczy na przykład znajomości programów komputerowych.. Oś czasu znakomicie nadaje się do zaprezentowania kolejnych etapów nauki lub dotychczasowej ścieżki kariery. Wykorzystaj symbole i kolory, ale nie przesadzaj. Warunkiem dobrze zrobionej infografiki jest jej czytelność. Nie wprowadzaj więc chaosu mnogością kolorów i symboli.

Wyłów pracodawcę z sieci

Jeśli nie ma Cię w sieci – nie ma Cię wcale. To bardzo popularne stwierdzenie i wiedz, że jest w nim sporo racji. Wirtualny świat jest już tak powszechny, że warto skorzystać z jego dobrodziejstw i poszukać pracy Internecie.

Do standardu należy już korzystanie z wyszukiwarki Google, jeśli chcemy sprawdzić informacje o kandydacie i o pracodawcy. Musisz pamiętać, że wynikiem mogą być tylko takie informacje, które ukażą Cię jako doświadczonego specjalistę. Dlatego zadbaj, by nie były to na przykład zdjęcia serwisie imprezy. Jeśli nie wiesz, jak wypozycjonować dane, skorzystaj serwisie usługi profesjonalnej firmy. Facebook nie jest zbyt dobrym pomysłem na autopromocję, ale takie serwisy jak goldenline czy linkedin jak najbardziej. To specjalne serwisy, gdzie masz możliwość przedstawienia swoich umiejętności. Bardzo często są one odwiedzane przez rekruterów.

Własna strona internetowa. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które aplikują na stanowiska, gdzie liczy się portfolio. Własna witryna pozwala na szersze zaprezentowanie własnej osoby. Oprócz CV możesz więc zaprezentować swoje pomysły, projekty i wszelkie wcześniejsze dokonania.

Blog. Nie jest to, co prawda, CV, ale właśnie za pomocą bloga możesz wykreować siebie jako eksperta ciekawych swojej dziedzinie. Warto zamieścić tam na przykład analizy przypadków branżowych, wyrazić swoje zdanie o nowościach. Blog to świetny sposób na rozwinięcie własnej kariery, ale uważaj – jest on dla osób systematycznych. Musisz prowadzić go na bieżąco, ponieważ rzadkie aktualizacje nie są mile widziane.

Aplikacja multimedialna

Są branże, które skupiają się na multimediach, dlatego CV w formie papierowej może się tu nie sprawdzić. Warto więc pomyśleć o przekazie multimedialnym. Nie jest to proste, ale oczywiście wykonalne. Możesz nakręcić o sobie film. W niektórych urzędach pracy już zainstalowane specjalne kabiny właśnie do tego celu. Tylko pamiętaj, że taki film nie może być nudny, a to bardzo często powtarzany błąd. Nie nagrywaj filmu, jeśli nie czujesz się pewnie przed kamerą albo masz problemy z dykcją. I niestety trzeba to powiedzieć – osoby o niezbyt reprezentacyjnym wyglądzie tez nie powinny takiego filmy nagrywać. Multimedialny film czy teledysk najlepiej sprawdza się w branżach wymagających kreatywności, pomysłowości i zdolności artystycznych, a to oznacza, że jest dla każdego.

Skorzystaj z pomocy specjalisty.

To żaden wstyd, skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tworzeniu oryginalnych CV. Warto przeznaczyć na ten cel większą ilość pieniędzy i wybrać droższy projekt. Unikniesz w ten sposób sytuacji, kiedy Twoje CV będzie identyczne jak kilka lub kilkanaście innych. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wydatek, przeszukaj Internet i skorzystaj z darmowych szablonów. Też świetnie się sprawdzają.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*