Praca podczas studiów prawniczych

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Porady prawne » Praca podczas studiów prawniczych

Jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce są studia prawnicze. Co roku co najmniej kilkanaście tysięcy absolwentów tego kierunku opuszcza mury uczelni. Największymi skupiskami studentów są Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań i to właśnie w tych miastach, a także między innymi w Lublinie, skupia się kształcenie polskich prawników.






Podczas samych studiów wielu studentów staje przed podstawowym problemem: jak sfinansować studia prawnicze? Wiele osób decyduje się – jeśli mają taką możliwość – na korzystania ze wsparcia rodziców czy rodziny. Inne osoby od razu stawiają na naukę i uzyskanie stypendium naukowego na własnej uczelni. Czasem jest to całkiem pokaźne źródło dochodów. Innym rozwiązaniem jest kredyt studencki, który wypłacany jest przez dziesięć miesięcy w roku w kwocie sześciuset złotych miesięcznie. Taka kwota ucieszyła by na pewno nie jednego studenta prawa. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak praca dodatkowa.

Praca na studiach wiąże się z dodatkowym przywilejem – od naszego wynagrodzenia pracodawca nie musi płacić składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu pracodawcy chętnie zatrudniają studentów do wykonywania prostych lub sezonowych prac. Studenci prawa nie są tu wyjątkiem. O ile często na pierwszych latach studiów studenci zajmują się głównie prostymi pracami fizycznymi – choćby takimi jak praca w restauracji, sklepie czy prostych usługach, to wraz ze wzrostem wiedzy i doświadczenia młodzi studenci prawa mają coraz więcej ciekawych ofert pracy. Wielu z nich stara się o pracę w międzynarodowych korporacjach, umiejscowionych głównie w Warszawie i Wrocławiu. Inni z kolei starają się o pracę w kancelariach prawnych rozsianych po całej Polsce. Niezależnie od miejsca które zostanie wybrane, jeśli praca jest kierunkowa to na pewno pozwoli zwiększyć własną wiedzę i doświadczenie zawodowe studenta. To zaś z pewnością będzie mogło zaprocentować w przyszłości. No a oczywiście wynagrodzenia czerpane póki co na niższych stanowiskach będą pozwalały na poprawienie statusu na studiach i spokojniejszy tryb życia, bez trosk o ewentualne kłopoty finansowe.

Studenci prawa są w o tyle dobrej sytuacji na rynku pracy, że nie ma większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Nie zawsze jest ono bezpośrednio związane z obejmowanym stanowiskiem pracy, jednak studia w tym kierunku dają bardzo dużą wiedzę umożliwiającą szybsze rozwiązywanie wielu problemów, unikanie innych oraz wyszukiwanie okazji stwarzanych przez krajowe ustawodawstwo. Praca podejmowana już na studiach przez studentów prawa daje im więc dodatkowe doświadczenie praktyczne które dobrze wykorzystane pozwoli na znalezienie stałego zatrudnienia jeszcze w czasie studiów. W ten sposób rozwinąć można również bardzo szeroką sieć kontaktów, dzięki której zmiana pracy lub poszukiwanie jej staną się o wiele łatwiejsze i przystępniejsze. Możliwe jest w ten sposób uniknięcie wielu zbędnych negatywnych emocji. Rozpoczynając studia prawnicze należy pamiętać więc, by nie skupiać się jedynie na wiedzy teoretycznej ale także rozwijać się zawodowo. W ten sposób zbudujemy sobie lepszą przyszłość.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:
www.kancelariawawa.plKancelaria Prawna Warszawa
www.kancelaria-notarialna.net.plKancelaria Notarialna Warszawa


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*