Polska na tle innych rynków pracy

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Raporty » Polska na tle innych rynków pracy

Instytut Badawczy Randstad przeprowadził badania nt. gotowości na zmiany, satysfakcji z pracy oraz wieku emerytalnego. Ankietę on-line przeprowadzono w okresie 24.10 – 14.11.2011 w 30 krajach na świecie na próbie prawie 14 tys. pracownikach co najmniej 3/5 etatowych (w badaniu uczestniczyło 405 Polaków).

Gotowość na zmiany

Prawie 20% badanych Polaków w ciągu pół roku poprzedzającego ankietę zmieniało pracę. W Europie pod tym względem wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania. Jakie są powody zmian?

r1

Zmiana struktury firmy w praktyce oznacza zwolnienie. W porównaniu do reszty krajów Polacy relatywnie rzadko zmieniają pracę, ponieważ mają większe ambicje.

Mimo to, Polacy są zdecydowanie powyżej średniej, jeśli chodzi o aktywne poszukiwanie nowej pracy. Robi to 16% (przy średniej 11%).

Polscy pracownicy dość pesymistycznie patrzą w przyszłość. 32% badanych obawia się utraty pracy w ciągu nadchodzącego półrocza. Zajmujemy 5. miejsce w tym zestawieniu w Europie. W świetle obecnej sytuacji makroekonomicznej na świecie, nie dziwi, że prowadzi Grecja (49% osób boi się utraty pracy). Na szczęście w przypadku pożegnania się z obecną posadą, aż 64% Polaków wierzy, że w ciągu 6 miesięcy znalazłoby porównywalną, a 72% jakąkolwiek inną.

Jeśli o migrację zarobkową, to 52% Polaków byłoby skłonnych wyjechać za granicę dla lepszych zarobków.

Satysfakcja z pracy

Aż 63% Polaków jest zadowolona z obecnej pracy, jednak na tle Europy zajmujemy dalekie 14. miejsce:

r2

Na tle krajów z innych kontynentów też wypadamy słabo. Wyłącznie Chińczycy i Japończycy są mniej zadowoleni od nas:

r3

60% badanych Polaków wierzy, że w 2012 poprawi się ich sytuacja zawodowa.

Wynika badań Randstad

Pobierz prezentację wyników badania Randstad.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*