Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu

Pokaż spis treści

Ten poradnik przeznaczony jest dla mniej zaawansowanych technicznie użytkowników, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak uchronić się przed wirusami komputerowymi oraz utratą cennych danych. Znajdziesz w nim szereg wskazówek i porad, które możesz wykonać samodzielnie. Pracując w domu rzadko możemy liczyć na wsparcie ze strony działu IT firmym więc odpowiedzialność za bezpieczeństwo informatyczne spada na nasze barki.

Największe zagrożenia IT podczas pracy w domu

Pracując w siedzibie większej firmy masz zazwyczaj do dyspozycji zatrudnionych tam informatyków, którzy dbają o bezpieczeństwo IT całej firmy. Ponadto Ty sam się bardziej pilnujesz, bo ktoś akurat może zajrzeć Ci przez ramię i donieść, że w godzinach pracy korzystasz z serwisów społecznościowych. Kiedy pracujesz w domu i korzystasz z jednego komputera do pracy i do rozrywki drastycznie wzrasta ryzyko, że surfując po Sieci złapiesz złośliwe oprogramowanie albo omyłkowo ktoś z Twoich domowników lub nawet Ty skasujesz ważne dane, by zrobić miejsce na film lub grę. Tym bardziej musisz zadbać o bezpieczeństwo IT samodzielnie.

Musisz jednak wiedzieć, że NIE ISTNIEJE 100% pewny sposób, by uchronić się przed zagrożeniami IT. Jeśli przestępca będzie chciał wykraść Twoje dane i hasła lub zainfekować komputer, to zawsze znajdzie jakiś sposób. Jedyne co możesz zrobić, to zminimalizować ryzyko ataku, którego nie jesteś bezpośrednim celem. Pamiętaj, że przestępca może uzyskać Twoje dane nie tylko z Twojego komputera, lecz również z baz danych firm, którym kiedyś podawałeś swoje dane (w 2011 głośna była sprawa wykradzenia danych z kont 75 milionów osób zarejestrowanych z Sony Playstation Network. Jeśli Sony nie mogło się ochronić przed bezpośrednim atakiem, to pomyśl jakie Ty miałbyś szanse przed atakiem skierowanym bezpośrednio w Ciebie?). Nie ma co jednak wpadać w paranoję. Jeśli zdarza Ci się jeździć samochodem (nieważne czy jako kierowca czy pasażer), to również masz świadomość, że w każdej chwili może zdarzyć się śmiertelny wypadek, przed którym się nie uchronisz. Jeśli uderzy w Ciebie impetem ciężarówką pijany pirat drogowy, to wszystkie Twoje zabezpieczenia nie mają już znaczenia. Jednak zapinanie pasów, nieprzekraczanie dozwolonej prędkości, zasada ograniczonego zaufania, niewsiadanie za kółkiem pod wpływem alkoholu, na pewno znacznie zwiększają Twoje szanse, że nie przydarzy Ci się nic nieprzyjemnego na drodze. Niestety pewności nigdy nie masz.

Co zyskasz, dzięki temu poradnikowi?

Przede wszystkim wprowadzisz działania prewencyjne, dzięki którym:

  • zaoszczędzisz pieniądze na kosztowne odzyskiwanie danych lub usuwanie wirusów z Twojego komputera.
  • zaoszczędzisz czas, bo kopie zapasowe uchronią Cię przed robieniem drugi raz tego samego.
  • zwiększysz komfort swojej pracy.

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
16 stron, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane i hasła!