System tworzenia kopii zapasowych

Jesteś tu: zdalniej.pl » Jak zadbać o bezpieczeństwo IT pracując w domu » Kopie zapasowe » System tworzenia kopii zapasowych

Pokaż spis treści

Często stoisz przed pewnym ograniczenia, jeśli chodzi o backup np. wielkość plików. Jeśli jesteś pisarzem, to możesz sobie pozwolić na backupowanie wszystkich danych, ponieważ teksty ważą niewiele. Kiedy jednak jesteś architektem, to Twoje projekty mogą tyle ważyć, że system tworzenia kopii zapasowych będzie składał się z kilku poziomów.

Twój własny system tworzenia kopii zapasowych, powinien spełniać następujące wytyczne:

  • Twórz backup jedynie dla najważniejszych danych. To co nie jest ważne nie powinno być archiwizowane, by nie marnować miejsca. Nie twórz więc kopii zapasowych np. dla filmów, które obejrzałeś albo gier, w które od dawna nie grasz.
  • Zautomatyzuj proces backupu. Backupowanie ręczne dla każdego pliku byłoby zbyt czasochłonne oraz zawodne, ponieważ łatwo o tym zapomnieć, a później trudno sobie przypomnieć, które pliki się przeoczyło. Z tego powodu warto korzystać z programów do kopii zapasowych, które backup wykonują automatycznie.
  • Sprawdź czy backup działa. Warto dodatkowo ręcznie sprawdzać, czy kopia zapasową można odczytać oraz czy wszystko się zapisuje jak należy.
  • To Twój system. Dobierz programy i nośniki, które najlepiej będą spełniać Twoje wymagania.

Spis treści


Za dużo tekstu, by przeczytać na raz? Ściągnij cały poradnik w PDF!
16 stron, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane i hasła!