Smog w Krakowie realnym zagrożeniem dla zdrowia

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » Porady » Pozostałe porady » Smog w Krakowie realnym zagrożeniem dla zdrowia

Meteorolodzy alarmują, że stężenie szkodliwych związków chemicznych w Krakowie sześciokrotnie przekroczyło normę. W trosce o najmłodszych w przedszkolach zabroniono spacerów, by nie narażać zdrowia dzieci. Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny w okolicach 25.11.2011, ale na razie nie wiadomo, kiedy się w końcu poprawi. Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko powiedział, że „nie ma wiatru, który rozwiałby zanieczyszczenia”.

Czym jest smog i jak powstał w Krakowie?

Nazwa smog pochodzi od połączenia wyrazów smoke, czyli dym oraz fog, czyli mgła. Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek zarówno emisji zanieczyszczeń przez człowieka, jak i niesprzyjających warunków pogodowych np. braku wiatru, czy wyższej wilgotności powietrza, odpowiedzialnej za mgłę. Związki chemiczne i pyły, które znajdują się w smogu są wdychane przez ludzi, wywołując problem z oddychaniem. Są szczególnie groźne dla osób z chorobami układu oddechowego, alergików, a także seniorów i dzieci.

To nie przypadek, że smog najczęściej pojawia się w większych aglomeracjach. W tworzeniu smogu sprzyjają opary z fabryk, czy spaliny emitowane przez samochody. W Krakowie głównym winowajcą okazały się piece węglowe, którymi ogrzewa się aż 30 tys. gospodarstw domowych.

Z kolei po stronie warunków pogodowych za smog odpowiada wyż, czyli układ ciśnienia powodujący zaleganie powietrza, który utrzymuje się w Małopolsce od 8 tygodniu. To właśnie wyżowi Krakowianie „zawdzięczają” bezwietrzną pogodę, brak opadów i niską temperaturę.

Jest problem i co teraz?

Plan wymiany pieców gazowych sięga początku lat 90-tych. Piece są wymieniane na inne źródła ciepła i do tej pory władzom miasta udało się zlikwidować 19 tys. pieców gazowych i 325 kotłowni. Ponadto od dwóch lat zwalczany jest proceder palenia śmieci w domu. Choć eksperci potwierdzają, że dzięki tym działaniom stan powietrza się poprawił, to nadal uważają, że jest to za mało.

Pewnie dlatego wicemarszałek województwa Wojciech Kozak z PSL zaproponował opodatkowanie krakowskich kierowców. Im samochód mniej przyjazny środowisku, tym wyższe opłaty. Wicemarszałek inspirował się Berlinem, gdzie podobne rozwiązanie już funkcjonuje. Również Sztokholm, Praga, czy Londyn nakładają na kierowców dodatkowe opłaty, by ograniczyć ruch w centrum. W Krakowie opłata ma obowiązywać dla całego miasta, ma być roczna i w porównaniu do europejskich stolic niewysoka (dla właścicieli ekologicznych aut 10-20 zł na rok). Z powodu tego, że opłata jest pobierana raz do roku i jest niewielka, w żaden sposób nie wpłynie ona na zmniejszenie ruchu ulicznego w Krakowie, jednak pieniądze z niej pozyskane mają być przeznaczone na finansowanie wymiany pieców gazowych.

Jak ograniczyć ruch uliczny?

Wprowadzenie dodatkowych opłat dla kierowców w Krakowie nie ograniczy emisji spalin emitowanych przez auta. Kierowcy nadal będą mieli swoje powody, by jeździć. Skoro i tak będą musieli płacić niezależnie od tego, ile czasu de facto spędzają za kółkiem, to dlaczego mieliby płacić mniej? Władze miasta powinny się zastanowić, co zrobić, by ludzie mieli mniej powodów, by jeździć. Jednym z rozwiązań jest promocja telepracy wśród pracowników i pracodawców. Tak jak w każdym większym mieście w Polsce, w Krakowie także występuje problem korków. Ograniczenie obowiązku codziennego dojazdu do biura nie tylko zmniejszy liczbę kierowców na drogach, lecz również poprawi przejezdność ulic, co będzie dodatkowo korzystne dla środowiska, ponieważ właśnie w korkach samochody emitują najwięcej zanieczyszczeń. Z tego powodu ośrodki promujące przedsiębiorczość oraz Urzędy Pracy powinny aktywnie namawiać firmy do pracy zdalnej, kierując się korzyściami dla społeczeństwa, ale przedstawiając korzyści dla pracodawcy.

Źródła:
http://www.tvnmeteo.pl/informacje/polska,28/szesciokrotnie-przekroczona-norma-mieszkancow-krakowa-straszy-smog,15838,7,0.html
http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/366821,krakowa-sposob-na-smog-podatek-dla-kierowcow-dyskutuj,id,t.html
http://wyborcza.pl/1,75248,10692474,Smog_nad_Krakowem_zagraza_zdrowiu_najmlodszych.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Smog


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*