1,2,3, a może 10,8? Ile % telepracowników w Polsce?

Jesteś tu: zdalniej.pl » Rynek telepracy » 1,2,3, a może 10,8? Ile % telepracowników w Polsce?

ile_w_koncu_telepracownikow?Ostatnio przedstawialiśmy badania IPSOS, wg których 17% zatrudnionych pracuje zdalnie (badanie objęło Polskę, która względem innych państw znalazła się pośrodku stawki). W lutym pojawiło się kilka artykułów, które przedstawiły różne dane nt. liczby telepracowników w Polsce. Artykuł w PDF z 09.02.2012 z treco.pl mówi o 1%, z kolei na Rp.pl możemy przeczytać o 2%. Na dodatek zamieszanie może wzbudzić komunikat prasy od organizatorów telepraca.gov.pl, którzy piszą, że nad Wisłą 3,5% firm MSP zatrudniało telepracowników na etat, a kolejne 7,3% na zasadzie telepracy częściowej (łącznie 10,8% firm spośród MSP). Oczywiście firmy te z pewnością nie zatrudniały 100% personelu zdalnie.

Na dodatek mamy jeszcze liczbę 3%, która podawała Gazetaprawna.pl.

Więc w końcu ile mamy telepracowników w Polsce?

W skrócie: nie wiadomo. Szkoda, że w ramach kończącego się programu „Telepraca – nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach” nie pokuszono się o porządne badania w ramach 6,1 mln przeznaczonych na projekt.

Myślę, że 3% to liczba najbardziej zbliżona do prawdy, natomiast trendy wzrostu popularności pracy zdalnej będziemy mierzyć za pomocą naszego barometru telepracy, który działa na prostej zasadzie.


Poleć znajomym: 

Dodaj komentarz

Twój email nie jest nigdy rozpowszechniany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*